راهبند میله ای و راهبند ستونی

راهبند میله ایی و راهبند ستونی
راهبند پارکینگ به تجهیزاتی گفته می شود که عبور و مرور وسایل نقلیه را کنترل می کنند این کنترل می تواند با اجازه نگهبان ، ریموت ،دستگاه های کارت خوان ،دکمه پوش باتن یا تجهیزاتی که به منظور کنترل عبور و مرور به راهبند متصل است صورت گیرد.
راهبند ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
• راهبند میله ایی یا راهبند کنترل تردد
• راهبند ستونی یا بولارد
راهبند میله ایی یا راهبند کنترل تردد:
راهبند میله ایی جهت کنترل تردد در ورودی عوارضی ها ، مراکز اداری و تجاری ،پارکینگ های عمومی ،سازمان ها و … مورد استفاده قرار می گیرد. راهنبد های میله ای شامل یک میله متحرک و یک سیستم محرک (مجموعه موتور و فنر) می باشند که عملکرد آن از طریق یک مدار الکترونیکی کنترل می شود. تفاوت اصلی میان مدل های مختلف راهبند میله ای در طول میله، سرعت حرکت میله و تعداد سیکل کارکرد راهبند در هر ساعت می باشد.البته راهبند های میله را میتوان به دو گروه الکترومکانیک و هیدرولیک (220-24) ولت تقسیم نمود که الکترومکانیک در فضاهای کم تردد و هیدرولیک را در فضاهای پرتردد مصرف میشود. شاخص ترین مزایای مدل ۲۴ ولت عبارتند از قابلیت نصب باتری پشتیبان و تعداد سیکل کارکرد بالاتر نسبت به مدل ۲۲۰ ولت می باشد اما در عوض راهبندهای میله ای ۲۲۰ ولت از سیستم کنترلی ساده تری برخوردار بوده و قیمت آنها پایین تر می باشد.
راهبند ستونی یا بولارد:
این نوع راهبند شامل یک استوانه فولادی می باشد که به کمک یک سیستم محرک خطی به سمت بالا و پایین حرکت می کند. کل مجموعه استوانه متحرک و سیستم محرک درون یک گودال در داخل زمین قرار داده می شود و عملکرد سیستم محرک از طریق مدار فرمان که در اتاق کنترل نصب شده هدایت می شود. در هنگامی که قصد بستن گذرگاه را داشته باشیم با صدور فرمان از مرکز کنترل، استوانه فولادی بولارد به سمت بالا حرکت کرده و به صورت یک مانع در برابر تردد خودروها عمل خواهد کرد. راهبند ستونی مقاومت بالایی در برابر برخورد داشته و قادر است مانع از عبور خودروهای غیرمجاز شود.
بولارد یا راهبند ستونی به دلیل استحکام بالا بیشتر در اماکن نظامی و دولتی که ضریب امنیت بالا مد نظرشان می باشد مورد استفاده قرار می گیرند.
نحوه انتخاب راهبند اتوماتیک :
• طول میله راهبند
• تعداد تردد در طول شبانه روز
• سرعت باز شدن میله راهبند یا سرعت بالا آمدن بولارد